ویروس خطرناک Oslando

سلام.

ایمیلی از طرف یکی از دوستان به دستم رسید. سرآیند نامه مملو بود از آدرس های متعدد و فراوان ایمیل سایر دوستان آن شخص. موضوع نامه هم "ویروس جدید". معلوم بود نامه چندین دست گشته تا به من رسیده بود. در نامه از ویروسی بسیار خطرناک به نام Oslando توضیحاتی وجود داشت و اینکه در CNN سایت McAfee هم به این ویروس اشاره شده است.

متن نامه به این صورت است:

"از طرف کمپانی McAfee AntiVirus ویروس بسیار خطرناکی شناسایی و در سایتش اعلام شده که تاکنون در عرض فقط و فقط 1 روز طبق گفته مسئولین این شرکت بیش از 10 هزار نفر آلوده به این ویروس شدن و تمام اطلاعات که روی درایو C اونها بوده به کلی نابود شده.
نام این ویروس : oslando
نوع عملیات تخریبی : سخت افزاری
روش تخریب : این ویروس با جای نشین کردن یک خط کد در فایل kernell داخل پوشهsystem باعث تخریب سکتور "zero" هارد کامپیوتر شما میشود و بعد از اولین خاموش روشن کردن sector های درایو C محلی که ویندوز شما در آن نصب است راburn میکند (شدت این عمل از format کردن هم جدی تر است به طوری که طبق گفته مک آفی این ویروس توسط cia جهت نابود سازیه کامل اطلاعات hard disk استفاده میشده و اصلا قابل بازیابی نمی باشد)
چگونه به این ویروس آلوده میشویم : بسیار ساده , دقیقا همینطوری کامپیوتر من به این ویروس آلوده شد , " با باز کردن یک نامه مشکوک و دانلود فایل موجود در اون نامه " که بدیش اینه که از طرف دوستتان برای شما ارسال میشود بدون اینکه او در جریان باشد (مثل ارسال pm های آلوده به ویروس در yahoo messenger که از طرف فرد آلوده به ویروس برای قربانی ارسال میشود)
اطلاعات بیشتر در مورد این ویروس که همونطوری که میبینین مورد تایید سایتYAHOOهم قرار گرفته رو حتما مشاهده کنین , راه های پاکسازی (قبل از restartکردن ) و پیشگیری (و تست آلودگی/عدم آلودگی) به این ویروس همه به طور کامل تشریح شده .
روش های جلوگیری از آلودگی به این ویروس :
1- طی چند روزه آینده هیچ فایل پیوست شده یا هیچ ایمیلی را تحت عنوان postcard باز نکنید. حتی اگر این نامه از طرف دوستتان برای شما ارسال شده باشد.
2- همین حالا با forward این نامه به دوستانتان کامپیوتر آنها را از یک مشکل خیلی جدی نجات دهید. 20 بار دریافت کردن این نامه بهتر از آلودگی دوستتان به این ویروس است در حالی که شما میدانستید ولی دریغ کردید و به او نگفتید.
ویروس فوق حتی توسط خبرگزاری CNN به عنوان مخرب ترین ویروس کامپیوتری اعلام شده.
این ویروس  توسط کمپانی McAfee شناسایی شد و تا کنون راهی جهت repair آن پیدا نشده."
 
لازم دانستم چند نکته را در این خصوص به کسانی که این ایمیل را دریافت کرده اند منذکر شوم:
 
1- تا آنجا که به یاد دارم پیش از عصر رایانه های پنتیوم 1 برخی ویروس ها با ارسال سیگنال های(ولتاژ) غیر مجاز به برخی از پورت های کامپیوتر امکان لطمه زدن به آن را داشتند. اما سالها است که برای جلو گیری از این اتفاق سازندگان مادربورد چاره ایی اندیشیده و جلوی آن را گرفته اند.
 
2- اصلا در پوشه system فایلی به نام kernel وجود ندارد.
 
3- در سیستم هاردیسک عملیاتی به نام Burn (سوزاندن) وجود ندارد. و این عملیات مختص CD یا DVD است. هارد دیسک قطعه ای مکانیکی است که با ذرات مغناطیس شونده سرو کار دارد. امکان تخریب فیزیکی سکتور صفر در هارد وجود ندارد. مگر با تکان های شدید در زمان کارکردن آن.
 
4- در سایت های ضد ویروس چنین پدیده ایی وجود ندارد.
 
5- نام ویروس: Os+lando . به عبارت دیگر نویسنده نامه به خیال خود همه را " اُس " کرده و سرکار گذاشته.
 
موفق باشید.
/ 2 نظر / 30 بازدید
رضا

دکتری دیکه

maral

salam mamnoona az etela resanitoon vali vase ye ghesmate postetoon ke goftin dar poshe system fili be name kernell vojod nadarad bayad begam in file systemiyan va vojod daran faghat az dide karbar makhfiyan movafagh bashid