فارس استاندار نمی خواهد.

سلام.

اخبار واصله حاکی از آن است که ششمین استاندار فارس در دوره چهار ساله دولت دهم هم رفتنی شد.

آنچه مسلم است این است که این استان نیازی به استاندار ندارد.

1- هرگاه استاندار جدید وارد استانداری می شود ناگزیر تا مدتها بر دانش و تجربه معاونین و مشاورین موجود تکیه می کند. در این مدت عملا مدیریت استان در دست افرادی غیر از شخص استاندار است. حال تا زمانی که استاندار به خود بیاید و اصطلاحا بفهمد دنیا دست کیست؟ باید جای خود را به فرد دیگری بدهد. البته به شرط آنکه تعیین جانشین چندین ماه طول نکشد. طی چند ماههی که برای انتخاب استاندار جدید، زمان لازم است، شاهد اوضاع آرام و بدون حاشیه در استانداری هستیم و معاونین و مدیران میانی کمافی سابق مدیریت استان را در دست دارند. این امر نشان از تشریفاتی بودن جایگاه استاندار در استان فارس است.

2- چه آن زمان که فردی در سمت استاندار باشد و چه نباشد؛ این لابی های سیاسی و برخی معاونین و مدیران میانی وابسطه به گره های سیاسی هستند که خط مشی ها و کارکرد استانداری فارس را تعیین می کنند. با توجه به تغییرات مکرر استاندار فارس و ثبات رویه در این استانداری ، پر واضح است که وجود پست استاندار صرفا یک جایگاه تشریفاتی و برای جلوگیری از برخی ایرادات قانونی می باشد.

گروههای سیاسی دخیل در قیمومیت سیاسی استانداری فارس، علیرغم کشمکش ها و رقابت های داخلی با یکدیگر، برای تصاحب پست های کلیدی و افزایش قدرت خود؛ در صورت لزوم و هرگاه که گروه یا افرادی خارج از دایره توافق شده، بین ایشان، قصد ورود به این محدوده و یا دخالت در آن را داشته باشد؛ فورا بایکدیگر متحد شده و حریف تازه وارد را از میدان به در خواهند کرد. ایشان به خوبی در یافته اند که راز بقاء در صحنه سیاسی استان، محدود کردن و صیانت از دایره سیاسی آن است.

طی سالها شاهد درجا زدن استان فارس در کنار پیشرفتهای روزافزون استانهای همجوار و سایر استان های در حال توسعه کشور هستیم. علت را باید در حلقه های سیاسی-حزبی بسته و عموما خانوادگی، حاکم بر پست های کلیدی و میانی استان فارس جستجو نمود. واقعیت آن است که مدیریت واقعی سیاسی استان فارس در دست های پنهان پدرخوانده های حزبی استان بوده و در قبال بسیاری از وقایع و تغییرات کشور و دولتها این استان کاملا خودمختار عمل کرده و هرگونه اعتراض و ساز مخالفی را به شدت سرکوب می کند.

اگر چند صباحی در میان سیاسیون استان فارس جای بگیرید، شاهد نفوذ حلقه های سیاسی-حزبی در کلیه ارکان نظارتی، اجرایی و حاکمیتی استان خواهید بود.

شاید انتقاد و ایراد گرفتن از دولت و ارکان آن در سطح کلان، راحتتر و کم خطر تر از در افتادن با مسئولین استانی باشد. لذا سخن کوتاه کرده و طی یک جمله، ختم کلام:

"علت درجازدن استان فارس، عدم ثبات در پست استاندار و نداشتن یک استاندار با تجربه، نیست؛ بلکه علت را باید در ثبات پست معاونین و مدیران میانی استان جستجو نمود."

والسلام.

/ 4 نظر / 89 بازدید
حسین قاسمی

سلام / ازنقاط بسیار قوی قلم شما این است که در تحلیل هایتان در ظواهر گرفتار نمی ایید . کاملا درست گفته ای یک شبکه بسته وخاص استان را هدایت می کند واگر احساس کند خلاف نظرش کسی حرکت می کند مرتب برایش بحران سازی می کنند.ghasemi57.blogfa.com

حسین قاسمی

شمارا لینک دادم

علی جعفری

سلام کاملا با نظر شما موافقم خودم به عینه شاهد بودم که در طول 7سال گذشته افرادی در استانداری فارس ثابت بودند که هیچ ربطی به گفتمان انقلاب نداشتند و اتفاقا در جای حساسی هم بودند. گرچه مشکل بیش از اینهاست اما در این موضوع سخن همین است که فرمودید. حقیر هم با اجازه لینک کردم یاز هرا (س)

پوریزدانپرست

از نگاه منطقی وانقلابی شما بسیار انرژی میگیرم. موافقم ایمیلتون رو نمی دونم توی گوگل گروپ مستضعفین عضو کردم یا نه اگر ایمیلش براتون نیومده لطفا ایمیلتونو بدید عضوتون کنم مستضعفین امروز جمع بزرگی از بچه های انقلابی شیراز رو دور هم داره و همه از طریق ایمیل در ارتباطند