رانت اطلاعاتی یا توفیق؟!

سلام.

پرسید دیدار با رهبری رانت اطلاعاتی هست یا توفیق؟

این موضوع دو بعد داره:

1- بعد مادی

2- بعد معنوی

 

1- بعد مادی:

در بعد مادی باید گفت اینکه امری را به گونه ایی خبررسانی کنیم که فقط عده ایی خاص آن را بدانند و دیگران را به صرف آنکه با ما ارتباط یا مجالست ندارند از دانستن آن محروم کنیم، رانت اطلاعاتی برای عده ایی پدید می آورد.

اگر قرار است قشر خاصی از مطلبی مثلا ثبت نام جهت ملاقات با رهبری ، با خبر شوند؛ پس باید همه افراد آن قشر از این مطلب مطلع شوند. در غیر این صورت تعدادی محدود با استفاده ا این رانت اطلاعاتی امکان حصول نتیجه را خواهند داشت.

به طور کلی هرنوع رانت اطلاعاتی را مردود و مترود دانسته و عاملان آن را فاقد عدالت می دانم.

2- بعد معنوی:

در بعد معنوی داستان از نوعی دیگر است. اگر تمام چرخ و فلک را به سخره در آوری و قصد کاری را داشته باشی که توفیق انجام آن کار را نداشته باشی، نمی توانی آن کار را انجام دهی. حال اگر قسمت باشد و نسبت به امری توفیق حاصل شود ؛ همه چرخ و فلک هم نمی توانند آن را مختل کنند. حال، توفیق حاصله، زیارت خانه خدا باشد یا زیارت قبور ائمه اطهار (ص) یا ... و یا زیارت مقام معظم رهبری.

اینکه جهت نیل به مقصود، در نهایت توفیق، تعیین کننده است ؛ نمی تواند عامل یا بهانه ایی برای ایجاد رانت اطلاعاتی برای برخی شود. لذا شایسته است که مسئولین نسبت به ترک این منکر و اجرای دقیق عدالت، همت گماشته و خود را اسیر شیاطین نسازند.

والسلام.

/ 3 نظر / 36 بازدید
فقیر

سلام. در بعد معنوی که حرفی نیست اما رانتی که گفتید؛ نه به عنوان رانت بلکه به عنوانی امری حقیقی که خلاف عدالت هم نیست وجود دارد. بطور طبیعی هر تشکلی که در دیدارحضرت آقا سهمیه دارد، وقتی به دبیرتشکل اطلاع میدهند که مثلا40تا سهمیه دارید، در روالی بسیار منطقی و طبیعی به کسانیکه صلاح میداند اطلاع میدهد.(که مولفه های این افراد هم براساس تشخیص دبیر تشکل هست)و آنها هم حضور پیدا میکنند. این نیست که به عده ی خاصی حتما اطلاع ندهند؛ مثلا در مورد حقیر همین آقای خوجگی تماس گرفت که یکنفر از شیراز بفرستید از طرف جنبش عدالتخواه بیاد؛که توفیق نصیب حقیر شد. یاحق

شمع سوخته

تبارک الله بر این قلم

مینا

کاملا موافقم