طرح پزشک خانواده، چتر حمایتی پزشکان بی کفایت !

"پزشک خانواده"؛ اصطلاحی که با خود مفاهیم و انتظارات متعددی را حمل می کند. مانند: پزشکی که توسط بیمار انتخاب شده، پزشک در دسترس، پزشکی که بتوان تلفنی از وی مشاوره خواست، پزشکی که در صورت لزوم بیمار را در خارج از مطب ویزیت کند، پزشکی که سوابق پزشکی و بهداشتی بیمار و خانواده وی را به خوبی می شناسد و مدارک مربوطه را بایگانی می کند و . . .

این ها برخی از مفاهیم همراه با عبارت "پزشک خوانواده" است.

پزشک خانواده در ایران "قانون" شده و به تصویب مجلس رسیده است. طرحی که روی کاغذ مفاهیم و خدمات بسیاری را با خود همراه دارد. اما در اجرا جز زحمت و اجبار در مراجعات پزشکی، تا کنون منفعتی برای مردم نداشته.

هر پزشک سهم مشخصی از بیمار را می تواند تحت پوشش بگیرد.

سهمیه بندی بیماران هیچ ارتباطی با کفایت و تجربه پزشک ندارد.

مردم مجبور هستند تا فرصت را از دست نداده اند به نزدیکترین پزشک خانواده در محل سکونتشان مراجعه کنند. اگر در تشکیل پرونده تعلل کنند دیگر قادر به مراجعه به پزشک مدنظرشان نخواهند بود و باید از میان پزشکان باقیمانده که کمتر مورد اقبال مردم هستند یکی را به اجبار انتخاب کنند.

از پرونده پزشکی بیمار هم هیچ خبری نیست. بیمار در هر مراجعه باید همه مدارک و سوابق پزشکی خود را همراه داشته و هر بار، از ابتدا، از سیر تا پیاز سوابق خود را برای دکتر شرح دهد(البته اگر پزشک بپرسد!؟).

شماره تماس پزشک ... ؟؟؟!(بی خیال)

نظام ارجاء؛ یعنی: 1- مراجعه به منشی مطب. 2- کندن یک برگ از دفترچه. 3- پرداخت حق ویزیت (نیازی به رویت جمال پزشک ندارد). 4-انتخاب یک متخصص به دلخواه بیمار؛ و یا در صورت وجود زد و بند های پزشکی میان این پزشک عمومی با پزشکان متخصص، فقط امکان ارجاع به متخصصین همین، باند(مافیا) پزشکی، مقدور خواهد بود. 5- تکمیل و ممهور نمودن فرم ارجاء توسط منشی زحمتکش. به طور کلی این فرآیند یک طرفه بوده و کسی به دنبال جواب پزشک متخصص و درج در پرونده بیمار، نخواهد بود.

این طرح در عمل فقط به یاری پزشکان کم تجربه و کمتر شناخته شده آمد و این قشر از اصناف جامعه را زیر چتر حمایتی خود قرار داده است.

بیمار پرتوقع و زیاده خواه هم باید کوتاه آمده و سکوت کند. چرا که این طرح یک "قانون" است و لازم الاجرا.


/ 3 نظر / 51 بازدید
رهگذر

اولا که این طرح با این شکل و شمایل زاییده دولت و بخصوص شخصیت محبوب شماست. طرح بسیار هولویی هم هست! دوما که این بی نظمی در اجرا و ... باز مشخصات رفقای خودتان است. سوما پزشک را با فرشته اشتباه گرفته اید که بی مزد بخواهد هر کاری برای شما انجام دهد. در کشورهایی که این طرح موفق است برای هر ویزیت 20-30 دقیقه ای بیمار نزدیک به 200 دلار مزد پزشک است. 200 دلار نه، دولت محبوب شما برای هر ایرانی 2 دلار هم حاضر نبود سرانه هر ویزیت تعیین کند. حیرانی شما از این است که هنوز نمیدانید مشکل کجاست.

پایگاه هیئت ها و مداحان شیراز

مسئولین و مستمع هیئت های مذهبی و بچه حزب اللهی های شیراز ببینند... http://madahan-shiraz.blog.ir/page/%D9%87%DB%8C%DB%8C%D8%AA-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%A7-%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D8%AF

یک پزشک

آقای بیسواد اولا خانواده نه خوانواده ثانیا ارجاع نه ارجاء اگه پزشک خانواده نبود همین شمای کم عقل باید با دفترچه بالای 20 تومن ویزیت به متخصص میدادی ولی الان 2 تومن ضمن اینکه در این طرح برگه ارجاع توسط پزشک داده می شود سوما هیچ زدو بندی بین پزشکان وجود ندارد و این ساخته ذهن بیمار شماست مدارک پزشکی هم اگه ثبت نشده مقصر دولت هست که نرم افزار مربوطه رو هنوز طراحی نکرده تعداد سهمیه پزشکان هم با توجه به تک شیفت و دو شیفت بودنشان تعیین می شود بیمار هم که بخواد تعلل کنه و تنبلی و نیاد برای ثبت نام حقش هست که بدون پزشک بماند در نهایت بی کفایت شما هستی که مادر گاوت گوساله ای مثل تو رو اینطوری سزارین کرده