آیا شیرخشک یک کالای تجملاتی است؟

سلام.

در واپسین روزهای شهریور ماه، خداوند یک هدیه دوقلو به ما عطا فرمود.

البته اشتباه نشود! سیم کارت دوقلو نبود! بلکه دو نوزاد کوچک و معصوم بود. نوزادانی که بی خبر از همه جا، پا به دنیای خط خطی ما گذاشتند.

مریم و امیرحسین

خب؛ خیلی خیلی خوش آمدند. هیچ کار خدا بی تدبیر نیست.

داستان از آنجا شکل می گیرد که در جستجوی شیرخشک و کوپن شیرخشک، در نهایت موفق به تهیه یک سهمیه(فقط برای یکی از نوزادان) شیرخشک شدم.

متصدی محترم تحویل کوپن شیرخشک یارانه ایی، زمانی که در حال مهر کردن کوپن ها و تکمیل مدارک بود، مطالبی را گفت که انعکاس بخشی از آن خالی از لطف نیست.

- "این همه دوندگی کردید ولی در نهایت پشیمان خواهید شد. چراکه تهیه شیر خشک دوندگی ماهیانه و روزانه بیشتری را می طلبد"

- "الان مدتی است که شیرخشک یارانه ای در بازار توزیع نشده و کوپن های مربوطه همه باطل شده."

- "شیر خشک یارانه ای در زایمان های چند قلو به تعداد قلها، منهای یک، اختصاص می یابد(فردی با فرزند 3 قلو، 2 سهمیه کوپن در یافت خواهد کرد)"

- "شیر خشک یارانه ای خیلی کم است. به همین خاطر فقط به زایمانهای چند قلو، مادرانی با بیماری های خونی، مبتلایان به ایدز، مادرانی که مبتلا به سرطان سینه بوده و حالا... و.... تعلق می گیرد."

- "اکثر متقاضیانی که به این مرکز(محله کم بهره دروازه کازرون) مراجعه می کنند مادرانی هستند که با انواع بیماری های خطرناک دست و پنجه نرم می کنند"

- "خیلی از والدین بعد از تهیه شیرخشک به دلیل ناسازگاری شیر دریافتی با مزاج نوزادشان، در بازار آزاد، اقدام به تعویض آن با سایر انواع سازگار می کنند."

به هرحال کوپن را گرفته خوشحال به منزل رفتیم. در اولین مراجعه به برخی داروخانه های شبانه روزی، مطلع شدم که چند یک ماهی هست که شیرخشک یارانه ای اصلا در بازار توزیع نشده. 

گذاشتم به حساب تحریم و نرخ ارز. منتظر تخصیص ارز به کالاهای اساسی شدم. تا اینکه مدتی پیش اعلام شد از 10 گروه کالای موجود تا گروه 8 مشمول ارز مبادله ایی شده و سایر کالا ها شامل این تخصیص نمی شوند.

تا امروز بیش از 3 ماه است که خبری از توزیع شیرخشک یارانه ای در بازار(شیراز) نیست و از مجموع کوپنهای بنده، 3 کوپن(نیمه اول و دوم مهرماه و نیمه اول آبان ماه) باطل شده.

کوپن های باطله شیر خشک

سوالی که ذهن مرا به خود مشغول کرده این است که آیا شیر خشک یارانه ای در زمره کالاهای لوکس و تجملاتی قرار دارد؟

اگر این چنین است پس چرا عبارت یارانه ای را با خود، یدک می کشد و برای آن کوپن توزیع می شود؟

اگر نه؛ پس چرا خبری از آن در بازار نیست؟

اگر نایاب شدن این کالا ربطی به من و فرزندانم دارد؛ حاظرم کوپن های خود را پس داده تا مادران بیمار فقیری که به دلایل مختلف، امکان تغذیه نوزادشان را با شیر خود ندارند بتوانند از این نعمت بهره مند شوند. خدای ماهم بزرگ و حکیم بوده و هست.

والسلام.

 

شیرخشک سهمیه بندی شد.

-----------------------

تاثیر نرخ ارز بر کمبود شیرخشک/ وجود تخلف و سوءاستفاده در توزیع(خبرگزاری مهر)

/ 1 نظر / 53 بازدید

تبریک میگم